تبلیغات
کد پرچم
زنگ تفریح - گونه جدید دلفین در آبهای استرالیا + عکس

█▓▒░ پیغام های فوری ░▒▓█

تاریخ : یکشنبه 12 آبان 1392  


آنها در نگاه معمولی پنهان شده بودند

یک گونه از دلفین کوهان دار رومینگ اقیانوس هند وجود دارد، اما در حال حاضر سه نمونه از این گونه وجود دارد.

دلفین گوژپشت در اطراف سواحل آفریقا، جنوب آسیا و استرالیا زندگی می کنند که مناطق زندگی بسته به گونه آن فرق می‌کند. این دلفین برآمدگی‌ای در جلوی باله پشتی دارد، همچنین کج‌شدگی‌ای در سوی شکم. باله پشتی تا حدی هلال‌گونه است. باله‌های کناری به گونه قابل ملاحظه‌ای کوچک اند و بخش جداکننده دو باله‌ی دم مشخص و آشکار است. در هر فک آرواره ۳۰ تا ۳۴ دندان مخروطی‌شکل وجود دارد. رنگ بدن بچه‌های تازه به دنیا آمده شیری و سفید تیره است، همانند رنگ نهنگ سفید بالغ. دلفین‌های بالغ اما دارای رنگی سفید متمایل به تیره از دم تا پوزه، پهلوهایی خاکستری تیره و شکم به رنگ خاکستری روشن سایه‌ای هستند. طول دلفین‌های گوژپشت بالغ میان ۱٫۸۲ تا ۲٫۴۳ متر و وزنشان میان ۱۰۰ تا ۱۳۹ کیلوگرم است.

مشخصه اصلی این دلفین‌ها خمیدگی‌ای آشکار و باله پشتی در امتداد خمیدگی‌شان است. آن‌ها در آب‌های نزدیک به کرانه در غرب آفریقا (گونه اطلسی) و در مناطق کرانه‌ای اقیانوس هند از آفریقای جنوبی تا استرالیا (گونه‌های هند آرام) یافت می‌شوند.

غذای اصلی دلفین گوژپشت را ماهی کفال تشکیل می‌دهد. با این حال به دلیل آنکه خود این دلفین زیاد شناخته شده نیست، عادت‌های غذایی آن نیز مورد بررسی آنچنانی قرار نگرفته است.

رده‌بندی دلفین‌های گوژپشت پیچیده و مورد بحث است. تاکنون تعداد پنج گونه از این دلفین پیشنهاد شده اند:

  • دلفین سفید چینی یا دلفین گوژپشت آرام یا دلفین گوژپشت هند-آرام، S. chinensis
  • دلفین گوژپشت هندی، S. plumbea
  • دلفین گوژپشت اطلس، S. teuszi
  • S. lentiginosa
  • S. borneensis

تا میانه دهه ۲۰۰۰ میلادی، بیشتر پژوهشگران تنها دو گونه را قبول داشتند. با این حال دیل رایس در کتاب پراستناد خود سه گونه را شناسایی کرد و دلفین گوژپشت هند-آرام را به دو گونه هند و آرام جدا کرد. خط جغرافیایی جداکننده دو گونه نامبرده به نظر جزیره سوماترا در اندونزی می‌آید؛ با این حال آمیزش میان‌گونه‌ای بعید نیست.

دلفین‌های گوژپشتی که در آب‌های چین زندگی می‌کنند با نام دلفین سفید چینی خوانده می‌شوند.

 







موضوع : عكس، 

بــر چـسـب هـا : مطالب جالب ، جانور ، اقیانوس ، دریا ، پرش ، گوژپشت ، سواحل آفریقا ،
ارسال توسط محسن
آخرین مطالب
ما را حمایت كنید